Każdy samochód oddany w nasze ręce w celu dostrojenia ECU podlega nie tylko samej usłudze serwisowej, ale także pełnej diagnostyce. Odpowiednia ocena stanu silnika jest kluczową czynnością przed zwiększaniem jego wydajności. Cały proces jest przeprowadzany w następujących krokach:
Skanowanie sterowników samochodu z wygenerowaniem raportu
Wstępna diagnostyka silnika
Pomiar mocy i momentu obrotowego na hamowni podwoziowej
Diagnostyka bezinwazyjna* silnika i osprzętu silnika poprzez weryfikacje „live data” kluczowych parametrów pracy, podczas kolejnych pomiarów samochodu na hamowni podwoziowej
Diagnostyka bezinwazyjna odbywa się poprzez logowanie parametrów pracy silnika i osprzętu a następne na analizie zebranych danych. Na podstawie uzyskanych wyników, doświadczenia i znajomości korelacji pomiędzy oczytanymi danymi możemy określić ogólny stan silnika i osprzętu. Podczas diagnostyki zazwyczaj zwracamy uwagę na takie parametry jak lambda, ciśnienie doładowania, temperatura spalin, ciśnienie i dawka paliwa, przepływy powietrza, temperatura silnika / oleju / powietrza zasysanego i powietrza doładowania, kąt wtrysku, kąt zapłonu, korekty kąta zapłonu, korekty czasów wtrysku, poprawność pracy układu oczyszczania spalin (DPF, FAP, SCR). Podczas diagnostyki bezinwazyjnej nie demontujemy podzespołów i nie wykonujemy analizy stanu technicznego, jedynie weryfikujemy kondycje, zdolność do uzyskiwania wartości zadanych oraz stabilność pracy podzespołów.
Analiza zebranych danych
Odczyt pamięci sterownika silnika (OBD, Bench, BOOT Mode)
Wykonanie optymalizacji programu sterownika silnika
Wgranie zmodyfikowanego oprogramowania do pamięci sterownika silnika
Diagnostyka i weryfikacja uzyskanych przyrostów podczas pomiarów mocy i odczytów parametrów pracy silnika (live data)
Skanowanie sterowników samochodu
Przygotowanie i drukowanie raportu z przeprowadzonej modyfikacji
Dzięki stosowaniu urządzeń typu Powerchip właściciele samochodów zachowają gwarancję producenta. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby montaż takiego osprzętu zamienić na indywidualną optymalizację. Szczególnie w starszych samochodach po gwarancji takie posunięcie pozwoli na wykrzesanie z motoru większych pokładów mocy. Ten zabieg stosuje się zarówno do pojazdów wyczynowych, jak i aut cywilnych, które mają odzyskać więcej wigoru.