Jak działa chiptuning?

Wielu kierowców podczas użytkowania swoich aut czuje, że przydałoby się kilka koni mechanicznych więcej. Samochód czasem reaguje zbyt ospale, nie daje pewności siebie na drodze i brakuje mu nieco charakteru. To dobry moment, aby pomyśleć o chip tuningu. Do tej pory myślałeś, że to zabawa dla fanów tuningu? Nic bardziej mylnego, ponieważ modyfikacja jednostki sterującej silnikiem przynosi wiele korzyści w codziennym użytkowaniu samochodu.

Wszystkie samochody zostają wyposażone w sterowniki silnika (ECU), które regulują każdy aspekt działania jednostki napędowej. To one między innymi zarządzają ciśnieniem doładowania, ciśnieniem paliwa oraz jego dawkowaniem. Problem polega na tym, że każdy model ma fabryczne ECU ustawione uniwersalnie pod wszystkie egzemplarze opuszczające fabrykę. Oznacza to, że sterownik można dostroić konkretnie pod dany samochód, jego specyfikację, formę użytkowania itp. W efekcie personalizacja ECU pozwoli na zwiększenie mocy, zmniejszenie spalania oraz uzyskanie wydajniejszej pracy zwiększającej przyjemność z jazdy. Chip tuning naprawdę zmienia oblicze samochodu.

Dlaczego więc producenci nie wykorzystują potencjału silnika?

Można sobie zadać pytanie, dlaczego producenci nie wyciskają z silników całego potencjału? Odpowiedź jest bardzo prosta. Po pierwsze konieczne jest stworzenie oprogramowania uniwersalnego dla danego modelu, które może być montowane we wszystkich wersjach modelu z danym silnikiem. Producent nie jest w stanie określić, jak będzie wykorzystywany dany egzemplarz, dlatego parametry pracy silnika muszą być jak najbardziej uniwersalne.

Co więcej chodzi także o żywotność jednostki napędowej. Wykręcenie silnika do granic możliwości oznacza szybsze zużycie jego podzespołów. Zapewne sami kojarzycie sytuacje z wyścigów F1, gdy mówi się o potrzebie wymiany silnika po zawodach, ponieważ jest on zbyt wyeksploatowany. W samochodach cywilnych nie można sobie pozwolić na sytuację zbyt szybkiego zużycia. Silniki muszą przetrwać lata i setki tysięcy kilometrów.

Chip tuning pozwala wycisnąć z silnika “siódme poty”, ale co ważniejsze daje możliwość personalizacji ustawień. Mając konkretny egzemplarz możemy dostroić ECU w taki sposób, aby jednostka uzyskała większą moc zapewniającą żwawsze reagowanie na dociskanie gazu. Przy tym można zadbać o niższe spalanie oraz zachować żywotność jednostki napędowej. Producenci są zmuszeni przez wiele czynników do obniżania osiągów silnika. Wynika to ze specyfikacji rynku, norm prawnych oraz wielu innych. Chip tuning dostosuje auto do Twoich konkretnych potrzeb!

Wady i zalety chiptuningu

Przeglądając wpisy na forach internetowych lub grupach portali społecznościowych można trafić na opinie o negatywnych skutkach chip tuningu. Nie zaprzeczamy, że modyfikacje ECU mogą przynieść fatalne skutki. Trzeba jednak zaznaczyć, że wynikają one ze źle przeprowadzonych modyfikacji.

Najczęściej narzekają osoby, które zakupiły tanie powerboxy z Allegro, wykonały chip tuning bez potrzebnej wiedzy i narzędzi lub oddały auto w ręce domorosłego tunera uczącego się na YouTube. Chyba nie trzeba tłumaczyć, że podkręcenie Golfa III na 300 KM może doprowadzić do efektownego rozpadnięcia się silnika. W K-Sport Auto Serwis stosujemy jedynie profesjonalne narzędzia i komponenty, a każdy samochód przed podjęciem chip tuningu skrupulatnie sprawdzamy oraz analizujemy możliwości. Co więcej dajemy gwarancję na nasze usługi. Dzięki profesjonalnej obsłudze w K-Sport Auto Serwis będziesz się cieszył pełnym potencjałem silnika w swoim aucie.

Czy chip tuning zmniejsza zużycie paliwa?

Duża moc kojarzy się z wielkim zużyciem paliwa. Od zawsze słyszymy, jak to potężny silnik potrafi wypić masę benzyny przy ostrej jeździe. W takim razie, czy podnoszenie mocy może zaowocować zmniejszeniem zużycia paliwa? Okazuje się, że tak, a niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę.

Przykład naszych klientów pokazuje, że w codziennym użytkowaniu auta po chip tuningu oszczędzały nawet do 15% paliwa. Pamiętajmy, że na co dzień nie jeździmy tempem wyścigowym i lepiej dostrojony silnik pozwala naprawdę oszczędzać. Odpowiednio pracujące oprogramowanie pozwala na zwiększenie osiągów przy umożliwieniu znacznie bardziej ekonomicznej jazdy. Tak, mocniejszy silnik pozwala oszczędzać!

Dlaczego spalanie po chip tuningu spada?

Spalanie silnika jest zależne od dwóch głównych czynników. Pierwszym z nich jest pojemność jednostki, zaś drugim częstotliwość wypełniania jej paliwem zależna od obrotów silnika. W efekcie jazda na wyższym biegu, przy niższych obrotach pozwala na zmniejszenie paliwożerności samochodu. Chip tuning pozwala uzyskać więcej momentu obrotowego, który jest dostępny przy niższych obrotach.

Tak więc w czasie cywilnej jazdy wcześniej wrzucamy wyższy bieg, obroty silnika utrzymują się na niższym poziomie, a do silnika trafia mniej paliwa. W ten sposób przy pokonywaniu dużych ilości kilometrów chip tuning zwróci się bardzo szybko, czyli de facto będziemy się cieszyć większą mocą za darmo. Tym samym chip tuning stał się ciekawą propozycją dla właścicieli cywilnych samochodów używanych podczas codziennej eksploatacji. Do tego modyfikacje w K-Sport Auto Serwis są objęte gwarancją usług.

Chcesz zaoszczędzić na eksploatacji samochodu i wydawać mniej na paliwo? Chip tuning pozwoli Ci uzyskać zadowalające efekty. Większa moc nie musi oznaczać większego spalania!