Seat Leon ST FR – optymalizacja w poszukiwaniu hiszpańskiego temperamentu

Seat Leon ST FR z 2014 roku był promowany, jako dynamiczne auto rodzinne. Hiszpański temperament miał być odczuwalny podczas jazdy, ale jak wiemy z doświadczenia zawsze może być lepiej. Szczególnie jeżeli wykorzystamy walory kombi i załadujemy je pod dach rodziną i bagażami to okaże się, że z hiszpańskiego temperamentu została niemiecka powaga.

 

W naszym warsztacie pojawił się klient z Leonem wyposażonym w silnik 1.8 TFSI o oznaczeniu CJSA. Właściciel auta narzekał na niski moment obrotowy i tym samym małą dynamikę. W szczególności podczas jazdy z pasażerami i bagażami. Prezentowany egzemplarz jest napędzany silnikiem 1.8 TFSI trzeciej generacji. Konstrukcja wykorzystuje 8 wtryskiwaczy z czego 4 pośrednie i 4 bezpośrednie. Jednostka przeszła wiele zmian względem poprzednich dwóch generacji, a zastosowanie zmienionych tłoków sprawiło, że przy ostrzejszej jeździe motor przestał brać olej. Najważniejszą informacją dla nas jest jednak to, że ta generacja silnika daje spore możliwości podkręcania.

 

Silnik Leona ST FR z 2014 roku pozwala na uzyskanie sporych przyrostów z zachowaniem dużego marginesu bezpieczeństwa. Ten konkretny egzemplarz sparowano z 6-biegową skrzynię manualną MQ250, co pozwoliło na dokonanie precyzyjnych pomiarów potencjału silnika. Pierwsze wyniki na hamowni wskazały na moc 199 KM i moment obrotowy 277 Nm. Wartości te na papierze prezentują się nieźle, ale faktycznie moment pozostawia sporo do życzenia.

 

Optymalizacja przyniosła wzrost mocy do 239 KM oraz momentu obrotowego do 360 Nm. Teraz hiszpańskie kombi będzie zdecydowanie bardziej żwawe podczas codziennego użytkowania. W razie potrzeby pokaże też ten skrywany hiszpański temperament.

Parametry zmierzone
199KM
277Nm
Parametry po tuningu
239KM
360Nm

Efekt naszej pracy

+40KM
+83Nm

Wykres z hamowni

Zainteresowany podrasowaniem silnika w swoim aucie? Skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 797 124 951 lub przez email: tuning@k-sport.eu

Zajmujemy się chip tuningiem aut wszystkich marek. Każde modyfikacje poprzedzamy szczegółowymi pomiarami oraz analizą pracy napędu. Optymalizację wykonujemy indywidualnie dla każdego egzemplarza samochodu. Nie korzystamy z gotowców dających mało satysfakcjonujące efekty.

Szukasz więcej wrażeń w czasie jazdy? Chcesz, aby Twój samochód był bardziej dynamiczny, a co za tym idzie bezpieczniejszy na drodze? Modyfikowanie oprogramowania sterującego silnikiem niesie za sobą wiele zalet, o czym możesz się przekonać przeglądając dział Czym jest chiptuning? na naszej stronie.