Citroen C4 1.6 VTI 120 – wymiana kompletu łańcucha rozrządu

Od przeszło dziesięciu lat, decydując się na silnik benzynowe o pojemności 1,4 i 1,6 litra w samochodach z grupy PSA – Peugeot / Citroen, możemy trafić na model o oznaczeniu VTi. Jest to gama silników zaprojektowanych wspólnie z grupą BMW. Silniki te wykorzystują zamysł BMW – Valvetronic, co oznacza że są wyposażone w zmienną fazę rozrządu zarówno zaworów dolotowych jak i wylotowych. Dodatkowo na zaworach dolotowych zastosowany jest mechanizm zmiennego wzniosu zaworów. Cały ten zabieg przyczynił się do podniesienia mocy maksymalnej która w przypadku silnika o pojemności 1.6 litra wynosi 120KM (10KM więcej niż generował poprzedni silnik), oraz do obniżenia spalania o 10% w stosunku do wcześniejszej konstrukcji silników.

 

Zmiana z paska na łańcuch i związane z tym możliwe konsekwencje

 

Zmiana w konstrukcji silnika dotyczy również sposobu w jaki realizowany jest napęd układu rozrządu. W przeciwieństwie do wcześniejszej generacji silników, wszystkie jednostki VTi oraz THP wyposażone są w łańcuch rozrządu. Mogło by się wydawać że takie rozwiązanie jest lepsze i pewniejsze od paska rozrządu, a gro osób uzna nawet że jest to układ bezobsługowy, i “łańcucha się nie wymienia”. Niestety te osoby pozostają w błędzie! Znane są przypadki wyciągania się łańcuchów rozrządu, przypadku głośnej pracy układu zmiennego wzniosu zaworów dolotowych oraz błędy w pracy kół zmiennych faz rozrządu. We wszystkich tych przypadkach najpewniejszym rozwiązaniem jest wymiana układu rozrządu na nowy.

 

Dlaczego w niektórych silnikach dochodzi do problemów z układem rozrządu wcześniej niż w innych?

 

Za taki stan rzeczy najczęściej odpowiedzialnych jest kilka składowych czynników, wśród których najważniejsze to:

  • Wymiana oleju silnikowego na olej nie spełniający wymagań specyfikacji producenta. 

Bardzo ważne jest aby stosować markowy olej spełniający wszelkie kryteria i aprobaty producenta. Ważne to jest ponieważ olej smaruje łańcuch rozrządu, napełnia napinacz łańcucha oraz za pośrednictwem oleju realizowana jest regulacja zmiennymi fazami rozrządu. Ponadto olej utrzymuje odpowiednie napięcie popychaczy zaworowych. Nieodpowiedni olej nie zapewni poprawnej pracy silnika. Zła lepkość oleju może w znaczący sposób przyczynić się do wcześniejszego zużycia tych podzespołów.

  • Wymiana filtra oleju na zamiennik słabej jakości

Dobrej jakości filtr oleju zapewnia prawidłowy przepływ oleju oraz odpowiednią filtracje wszelkich zanieczyszczeń.

  • Zbyt późna wymiana oleju – rzadziej niż raz w roku
  • Zbyt duże przebiegi na jednym oleju – powyżej 15000 kilometrów

Zbyt późna wymiana oleju powoduje nadmierne starzenie się oleju silnikowego oraz powstawanie osadów w silniku. Dzieje się tak zwłaszcza w samochodach użytkowanych na krótkich dystansach, zwłaszcza w ruchu miejskim. W takiej eksploatacji olej jest zawsze niedogrzany, co negatywnie wpływa na jego właściwości. W niedogrzanym oleju nie ma możliwości odparowania benzyny (śladowe ilości przedostają się z gładzi cylindrowej do oleju, zwłaszcza gdy silnik jest nierozgrzany) i wody (woda może powstawać w postaci pary oraz może osadzać się na wewnętrznych ściankach bloku silnika / misy olejowej – zwłaszcza w niskich temperaturach zewnętrznych). Dodatkowo w niedogrzanym oleju znacznie trudniej jest rozpuścić powstałe osady.

 

Zdecydowania większość trafiających do nas samochodów Citroen / Peugeot lub z grupy BMW wyposażonych w silniki EP3 i EP6 (VTI) zmagająca się z problemami układu rozrządu posiadała nagromadzone osady olejowe.

 

Wymiana układu rozrządu Peugeot / Citroen 1.4 VTI ,  1.6 VTi oraz THP

 

Każda wymianę rozrządu wykonujemy zgodnie z procedurami fabrycznymi, oraz zawsze w oparciu o oryginalne zestawy blokad układów rozrządu. Dodatkowo zawsze staramy się przekonać właściciela samochodu, że w naprawdę warto zainwestować około 10 do 15% więcej i wybrać markowy układ rozrządu. Tylko wtedy możemy mieć pewność że całość usługi wykonana jest zgodnie z procedurami i wymogami producenta samochodu.

Zdjęcia z realizacji

K-sport.eu – serwis samochodowy w Opolu. Nie czekaj i już dziś umów się z nami na spotkanie – możesz to zrobić telefonicznie: 77 4127111 lub poprzez pocztę e-mail: biuro@k-sport.eu

Jeżeli szukasz niezależnego serwisu samochodowego w Opolu, to zapraszamy do skorzystania z naszej oferty serwisowej. Zapraszamy również do kontaktu z nami, podczas którego omówimy zakres czynności serwisowych jakie możemy zaproponować, oraz ustalimy plan serwisowo – obsługowy samochodu, dopasowany do stylu użytkowania oraz typu samochodu.