Ford Focus MK3 1.6 TDCI – wymiana samonastawnego sprzęgła SAC

Ford Focus MK3 1.6 TDCI trafił do naszego serwisu ostatkiem sił. Układ sprzęgła całkowicie odmówił posłuszeństwa, uniemożliwiając jazdę samochodem. Ford Focus z silnikiem 1.6 TDCI wyposażony jest w samonastawne sprzęgło z hydraulicznym układem wysprzęglającym. Takie układy stosowane są już od wielu lat, jednakże wciąż wiele warsztatów samochodowych wykonuje naprawy bez stosownego sprzętu i wiedzy.

 

W przypadku sprzęgieł samonastawnych, bardzo istotną rolę odgrywa proces montaż docisku sprzęgła. Aby nie uszkodzić sprężyny centralnej, należy zastosować specjalny przyrząd montażowy, w innym wypadku w krótkim okresie czasu pojawią się problemy ze ślizgającym się sprzęgłem lub też brak możliwości zmiany przełożeń skrzyni biegów. Aby uniknąć problemów, zawsze należy postępować zgodnie z wytycznymi montażowymi.

 

Rozwiązanie to stosowane jest z bardzo prostego powodu – dzięki temu mechanizmowi, za każdym razem układ sprzęgła reguluje luz roboczy w miarę zużywania się okładzin tarczy sprzęgła. Efektem jest zawsze tak samo działający pedał sprzęgła, oraz brak konieczności regulacji napięcia sprzęgła ze wzrostem jego zużycia. Można zatem powiedzieć że układ jest bez obsługowy, aż do chwili całkowitego zużycia.

 

Jak możemy dbać o sprzęgło w swoim samochodzie?

 

Pierwszą bardzo ważną zasadą jest używanie lewej nogi tylko i wyłącznie do zmiany przełożenia skrzyni biegów. Gdy tylko zmienimy bieg, noga powinna powędrować jak najdalej od pedału sprzęgła. Zdarza się że właściciele pojazdów mają nawyk trzymania nogi “w pogotowiu” tuż nad pedałem sprzęgła, jednakże po chwili noga się zmęczy i nieświadomie będziemy delikatnie obciążali pedał sprzęgła – nawet tego nie czując. Taki stan rzeczy powoduje wstępne napięcie układu, czyli dochodzi do kontaktu łożyska oporowego z dociskiem sprzęgła co powoduje wzrost temperatury łożyska, oraz obciążenie samego łożyska jak również prowadzi do zużycia powierzchni współpracujących.

 

Drugą ważna zasadą jest umiejętne posługiwanie się pedałem sprzęgła. Zbyt gwałtowne jego puszczanie bardzo negatywnie wpływa na mechanizmy tłumiące drgania skrętne – mogą to być mechanizmy zamontowane na tarczy sprzęgła lub mechanizmy w dwumasowym kole zamachowym. Taka jazda zdecydowanie skraca żywotność układu sprzęgła. Należy jednak pamiętać aby nie popadać ze skrajności w skrajność, ponieważ na przeciwnym biegunie zbyt gwałtownego puszczania pedału sprzęgła mamy zbyt powolne i delikatne puszczanie – a to natomiast prowadzi do nadmiernego i zbytecznego poślizgu pomiędzy tarczą sprzęgła a powierzchnią docisku sprzęgła i powierzchnią koła zamachowego. Podczas poślizgu wzrasta gwałtownie temperatura, oraz znacząco skraca się żywotność sprzęgła.

Zdjęcia z realizacji

K-sport.eu – serwis samochodowy w Opolu. Nie czekaj i już dziś umów się z nami na spotkanie – możesz to zrobić telefonicznie: 77 4127111 lub poprzez pocztę e-mail: biuro@k-sport.eu

Jeżeli szukasz niezależnego serwisu samochodowego w Opolu, to zapraszamy do skorzystania z naszej oferty serwisowej. Zapraszamy również do kontaktu z nami, podczas którego omówimy zakres czynności serwisowych jakie możemy zaproponować, oraz ustalimy plan serwisowo – obsługowy samochodu, dopasowany do stylu użytkowania oraz typu samochodu.