Honda CR-V 2.2 i-DTEC – Regeneracja / czyszczenie filtra sadzy DPF

Honda CR-V 2.2 i-DTEC została przyjęta do naszego serwisu z usterką filtra DPF. Właściciel zdecydował się na wykonanie kompleksowej usługi, czyli na wstępną i zasadniczą diagnostykę filtra cząstek stałych, a następnie na jego demontaż, ekologiczne czyszczenie mechaniczno-chemiczne, ponowny montaż i diagnostykę końcową. Po całym zabiegu samochód odzyskał pełną sprawność, a filtr cząstek stałych odzyskał 95% swojej wydajności.

 

Diagnostyka filtrów DPF / FAP jest bardzo ważna, ponieważ w wielu przypadkach problem wyświetlania kodów błędów związanych z zapchanym filtrem DPF / FAP może wyprowadzić niedoświadczonego diagnostę w przysłowiowy ślepy zaułek. Należy pamiętać że jest szereg czynników które wpływają na kondycje filtrów sadzy, więc aby mieć pewność że czyszczenie jest zasadne, oraz że filtr nie przepełni się w pierwszym tygodniu użytkowania samochodu po czyszczeniu, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki. Na czym to polega? Wyjaśnimy te zagadnienie w kilku punktach:

 

Diagnostyka i czyszczenie filtra DPF w Honda CR-V 2.2 i-DTEC

 

  • Odczyt kodów błędów
  • Weryfikacja parametrów pracy czujników kontrolujących pracę filtra DPF / FAP
  • Weryfikacja poprawności działania kluczowych elementów silnika wpływających na proces wypalania filtra
  • Weryfikacja sprawności silnika i osprzętu silnika wpływających na wcześniejsze i nadmierne nasycanie filtra sadzą
  • Weryfikacja mechaniczna czujników i osprzętu
  • Demontaż / montaż filtra DPF
  • Ekologiczne czyszczenie chemiczno-mechaniczne na profesjonalnej maszynie czyszczącej – tę czynność wykonuje dla nas wyspecjalizowana zewnętrzna firma
  • Weryfikacja parametrów z czyszczenia filtra
  • Montaż wyczyszczonego filtra DPF
  • Diagnostyka komputerowa oraz zakodowanie parametrów filtr
  • W niektórych przypadkach konieczna jest również wymiana oleju silnikowego wraz z filtrem oleju

 

Dlaczego filtr cząstek stałych DPF należy czyścić ? I czym to się różni od wypalania?

 

To pytanie słyszymy bardzo często, a odpowiedź jest bardzo prosta.  Najpierw oczywiście należy wykonać diagnostykę, a następnie można podjąć decyzję czego tak naprawdę potrzebuje nasz filtr DPF. W wielu przypadkach można wykonać wypalanie serwisowe – zwłaszcza wtedy gdy samochód ma niewielki przebieg, ale jest nieprawidłowo użytkowany – w takich przypadkach dochodzi do naturalnego nagromadzenia sadzy w filtrze z którą samochód sobie nie potrafi poradzić ponieważ nie zostają spełnione wymagane warunki, zarówno do wypalania aktywnego jak i pasywnego. Jeżeli taki stan rzeczy utrzymuje się przez dłuższy czas, to sterownik silnika zakomunikuje nam to odpowiednią kontrolką. Po przeprowadzeniu diagnostyki, można przystąpić do kontrolowanego wypalania serwisowego, a w 9 na 10 przypadkach samochód odzyska sprawność.

 

Jeżeli jednak filtr cząstek stałych jest przepełniony popiołem a nie sadzą, to w takich przypadkach wypalanie serwisowe może skończyć się bardzo źle zarówno dla filtra jak i dla samego silnika. Za każdym razem gdy filtr DPF zostaje poddany wypalaniu podczas użytkowania samochodu, w jego wnętrzu gromadzi się produkt spalania sadzy – popiół – a tego niestety nie usunie się z filtra poprzez wypalanie. Aby pozbyć się popiołu z filtra DPF należy przeprowadzić jego czyszczenie chemiczno-mechaniczne.

Zdjęcia z realizacji

K-sport.eu – serwis samochodowy w Opolu. Nie czekaj i już dziś umów się z nami na spotkanie – możesz to zrobić telefonicznie: 77 4127111 lub poprzez pocztę e-mail: biuro@k-sport.eu

Jeżeli szukasz niezależnego serwisu samochodowego w Opolu, to zapraszamy do skorzystania z naszej oferty serwisowej. Zapraszamy również do kontaktu z nami, podczas którego omówimy zakres czynności serwisowych jakie możemy zaproponować, oraz ustalimy plan serwisowo – obsługowy samochodu, dopasowany do stylu użytkowania oraz typu samochodu.